środa, 25 lutego 2015

JAK DBAĆ O USZY NIEMOWLAKA

Oprócz dbania o oczka dziecka powinniśmy pamiętać o pielęgnacji delikatnych uszek bobasa. W przypadku, gdy dziecko jest zdrowe, a z uszkami nie dzieje się nic złego pielęgnacja ich nie sprawia większego kłopotu. Gdy zauważymy natomiast, że z uszkami dzieje się coś niedobrego zawsze bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Musimy pamiętać o tym, czego nie należy robić podczas pielęgnacji:

  • wkładać do uszek żadnych przedmiotów – mogą one uszkodzić delikatną błonę bębenkową;
  • wpychać do uszek wacików, gazików, chusteczek czy pałeczek higienicznych – powodują one wpychanie woskowiny do przewodu słuchowego tworząc korek woskowinowy, co uniemożliwia naturalne oczyszczanie się małżowiny i często prowadzi do infekcji. Poza tym może to również doprowadzić do przebicia błony bębenkowej;
  • ogrzewać okolicy małżowiny;
  • używać kropel do uszu na własną rękę bez konsultacji z lekarzem ( szczególnie używanych dla dorosłych). Pamiętajmy, że tylko lekarz po dokładnym przepadaniu dziecka jest w stanie dokładnie określić, jakie krople należy podać. STOSOWANIE NIEWŁAŚCIWYCH KROPLI MOŻE PROWADZIĆ DO UPOŚLEDZENIA SŁUCHU NOWORODKA. Nawet jeżeli lekarz wcześniej przepisał dziecku jakieś krople, a po jakimś czasie z uszkiem znowu zaczyna dziać się coś niedobrego to nie należy podawać tych samych kropli na własną rękę. Nie jesteśmy w stanie określić sami co dzieje się wewnątrz kanału słuchowego. Lekarz za pomocą otoskopu może sprawdzić czy nie doszło do uszkodzeń w głębi ucha;
  • stosować sposobów pozbycia się infekcji nie skonsultowanych z lekarzem, czyli np. znalezionych w Internecie, czy tzw. domowych sposobów. Rady odnośnie wkładania do ucha gazików ze spirytusem czy listków aloesu są niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych podrażnień.

O uszy malucha należy dbać systematycznie, ale ani nazbyt często, ani nazbyt rzadko. Zbyt częste czyszczenie doprowadza do przesuszenia skóry oraz nadprodukcji woskowiny. Zbyt rzadkie czyszczenie prowadzi do nagromadzenia się woskowiny, w konsekwencji również do gromadzenia się bakterii i zanieczyszczeń, co wywołuje infekcje. Najlepiej powtarzać zabiegi pielęgnacyjne ok. 3-45 razy w tygodniu. O uszy maluszka należy zadbać przede wszystkim przy kąpieli. Jeżeli do mycia noworodka używamy odpowiednich kosmetyków to nawet jeśli woda dostanie się do środka uszka nie jest to niebezpieczne dla malucha. Przed dostaniem się wody do głębi kanału słuchowego chroni błona bębenkowa. Tylko w przypadku, gdy doszło do uszkodzenia błony należy dbać, o to by do uszka nie dostała się woda do czasu jej regeneracji. Nie panikujmy więc, jeśli podczas kąpieli i zabawy uszka zamoczą nam się w wodzie.

Jak umyć uszy malucha:

Na początku dokładnie namaczamy małżowinę palcem, następnie delikatnie namydlamy, po czym dokładnie spłukujemy. Ułatwi to zmiękczenie i usunięcie nagromadzonej woskowiny. Po wyjęciu malucha z wanny układamy go na boku, potem gazikiem namoczonym w ciepłej, czystej wodzie lub patyczkiem higienicznym z zabezpieczeniem delikatnie oczyszczamy małżowinę. Drugim gazikiem dokładnie oczyszczamy płatek uszny i miejsca za uchem, po czym całe ucho dokładnie osuszamy. Identycznie postępujemy z drugim uchem.

Kolor i konsystencja woskowiny:

Nieprawdą jest, że brązowa wydzielina świadczy o infekcji ucha dziecka. Woskowina, która gromadzi się w uchu może mieć różny kolor i konsystencję od gęstej do rzadkiej oraz od ciemno brązowej do delikatnie beżowej. W przypadku gdy w małżowinie zauważymy grudki woskowiny, znaczy to, że kanał słuchowy samodzielnie się oczyszcza usuwając jej nadmiar z głębi uszka – jest to całkowicie prawidłowe.

Czasami za uszkami dziecka gromadzi się wydzielina lub resztki pokarmu. Powinniśmy dbać o to żeby uszka z tyłu były osuszone, aby nie doszło do ich odparzeń, jeśli natomiast odparzenia się pojawią to można je posmarować tym samym kremem, który stosujemy do pielęgnacji pośladków dziecka.
Istnieją również preparaty do pielęgnacji uszek, nie są one co prawda niezbędne ale jeśli się na nie zdecydujemy to warto wybrać taki który oprócz rozpuszczania woskowiny działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie oraz nawilżająco. Dzięki odpowiedniemu preparatowi nadmiar woskowiny będzie lepiej usuwał się z kanału słuchowego i łatwiej będzie nam ją wyczyścić.

Pamiętajmy, żeby chronić uszka również przed wiatrem i zimnem oraz nie narażać dziecka na zbyt duży hałas. J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz