wtorek, 24 lutego 2015

JAK PIELĘGNOWAĆ OCZY NIEMOWLAKA

Codzienna pielęgnacja oczek:

Jeśli chodzi o pielęgnację oczek niemowlęcia to sprawa nie jest naprawdę trudna. Przede wszystkim ważne jest, żeby oczka dziecka przemywać regularnie, najlepiej rano i wieczorem. Do przemywania zdrowych oczek wystarczy woda lub sól fizjologiczna oraz wacik (taki jak do demakijażu) lub sterylny gazik.
Wodę do przemywania oczek powinno się gotować przez dłuższy czas bez przykrycia, aby odparować chlor. Możemy też użyć źródlanej, która chloru nie zawiera. Woda do przemycia powinna być delikatnie ciepła. Według mnie wygodniejsza w użyciu od wody jest sól fizjologiczna, sprzedawana w wygodnych ampułkach, którą po otwarciu można zamknąć oderwaną na początku końcówką. Poza tym otwartą ampułkę należy zużyć w ciągu 24 godzin, ale nie przechowujemy jej w lodówce. UWAGA! Soli fizjologicznej nie podgrzewamy wbrew temu, co często piszą w Internecie.

Jest kilka zasad, którymi należy się kierować przemywając oczy dziecka:

  • pierwsza zasada:
Bardzo ważne jest, żeby przed przemywaniem oczek dokładnie umyć ręce uważając, by nie pozostało na nich mydło.

  • druga zasada:
Drugą ważną zasadą przemywania oczek jest to, że ZAWSZE przemywamy je od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Jest to bardzo ważne, ponieważ przemywając w ten sposób nie roznosimy bakterii i brudu, który gromadzi się w kąciku oka po całej jego powierzchni.

  • trzecia zasada:
Kolejna zasada brzmi: jeden wacik – jeden ruch, czyli nie używamy jednego wacika więcej razy niż na przetarcie raz jednego oka. Ja zawsze przygotowuje dwa lub cztery waciki i jedną ampułkę soli, czyli jeden lub dwa waciki na jedno oko.
Zasada jednego wacika jest poza tym najważniejsza w przypadku infekcji oczka, ponieważ zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażania, np. z jednego oka na drugie.

Pamiętajcie, że nie trzemy oczka i nie naciskamy mocno wacika.
Być może Wasz maluszek, tak samo, jak i Nasz nie będzie zachwycony faktem, że staramy się czymś dotknąć Jego oka i za wszelką cenę będzie starał się Nam to utrudnić. Najlepszą pozycją do przemywania oczek jest pozycja na pleckach z główką przechyloną w kierunku przecierania.
W zależności od tego, które oczko przemywamy, główkę przechylamy:
lewe oczko – główka w prawo;
prawe oczko – główka w lewo.
Dzięki temu nadmiar płynu, który używamy nie dostanie się do uszka maluszka.
Pamiętajmy również, żeby w żadnym wypadku do przemywania oczek nie używać mydeł czy preparatów kosmetycznych, ponieważ ich składniki mogą podrażnić wrażliwe spojówki dziecka. Do przemywania nie nadaje się również nawet po przegotowaniu woda z jeziora, rzeki czy przydomowej studni. Taka woda może zawierać grzyby, drobnoustroje czy resztki środków ochrony roślin. Nie używajcie też chusteczek higienicznych ani nawilżonych nawet typu sensitive. Należy wykluczyć również wszelkie napary z rumianku czy herbaty, ponieważ wysuszają one skórę powiek, a w przypadku rumianku mogą doprowadzić do uczulenia.

Oczywiście, gdy oczka są zdrowe sprawa jest w miarę prosta, ale co zrobić, gdy oczka dziecka łzawią lub ropieją?

Infekcje:
Czasami zdarza się, że oczka maluszka dopada infekcja. W przypadku, gdy zauważymy, że chociażby jedno oczko stale ropieje mimo częstego przemywania należy koniecznie udać się z maleństwem do lekarza. Ropiejące oczko przemywamy, jak często się da wymywając dokładnie wydzielinę i starając się nie doprowadzić do rozprzestrzenienia infekcji. Lekarz zapewne przepisze dziecku kropelki do zakraplania z antybiotykiem, które powinny pomóc.

Niedrożne kanaliki łzowe:

U noworodków częstą przyczyną łzawiących oczek i nawracających infekcji są zapchane kanaliki łzowe. W przypadku zapchanego kanalika nie dochodzi do naturalnego oczyszczania się oczka, co w konsekwencji prowadzi do częstych i trudnych do pozbycia się infekcji oraz intensywnie łzawiących ślepek. Łzy zamiast spływać do gardła pozostają w kanaliku spojówkowym nie znajdując ujścia z powodu błonka w przedziale nosowo – łzowym, do którego pęknięcia powinno dojść przy porodzie. W nagromadzonych łzach gromadzą się bakterie, a to z kolei wywołuje infekcje. W przypadku podejrzenia niedrożnego kanalika Wasz lekarz pediatra da Wam skierowanie do lekarza okulisty. Jeżeli w oczku dziecka okulista dopatrzy się infekcji zapisze zapewne krople z antybiotykiem. Aby infekcja nie powróciła, a kanalik łzowy się udrożnił lekarz w pierwszej kolejności zaleci masaż okolic wewnętrznego kącika oka, a jeżeli to nie pomoże zaproponuje wykonanie zabiegu udrażniania za pomocą sondy lub lasera.
Ze swojej strony zanim zgodzicie się na inwazyjny zabieg radziłabym przez dłuższy czas przyłożyć się do masażu kanalika. Aby wykonać masaż należy małym palcem lub palcem wskazującym (koniecznie z bardzo krótko obciętymi paznokciami) ucisnąć delikatnie miejsce obok wewnętrznego kącika oka i nie odrywając palca, wciąż delikatnie uciskając przesuwać palec wzdłuż noska dziecka do jego połowy, a następnie puszczając przesunąć palec bardzo delikatnie w kierunku policzka. Podczas wizyty u okulisty lekarz na pewno pokaże Wam, jak należy prawidłowo wykonać masaż. Pamiętajmy, że w przypadku masażu kanalika bardzo ważna jest systematyczność, a masaż należy wykonywać kilka razy dziennie. U naszego malca walczyliśmy z niedrożnym kanalikiem i powracającymi infekcjami przed ponad miesiąc od urodzenia. Na szczęście masaże kanalików okazały się skuteczne, a zabieg okazał się niepotrzebny.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz