czwartek, 26 lutego 2015

PIELĘGNACJA NOSKA NIEMOWLAKA

Jak zadbać o nosek malucha na co dzień i w czasie kataru? Jak uchronić dziecko przed niedrożnością nosa?

Rola noska.

Małe dzieci oddychają głównie przez nos, więc gdy nosek jest niedrożny pojawiają się u dziecka problemy z oddychaniem, spaniem, a także jedzeniem ( sapka niemowlęca). Niemowlę nie jest w stanie poradzić sobie z niedrożnym noskiem, ponieważ nie potrafi, tak jak my wydmuchać go w chusteczkę. Nosek nie tylko chroni przed zanieczyszczeniami powietrza, ale również nawilża je i ogrzewa, dlatego tak ważne jest, by pozostał w dobrej kondycji. Kiedy dziecko jest zdrowe nos oczyszcza się sam. Podczas kichania z noska usuwane są zarazki, alergeny oraz kurz.

Otoczenie malucha – odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza.
                     
Aby dziecko czuło się dobrze, a nosek był drożny z odpowiednio nawilżoną śluzówką, powinniśmy w pierwszej kolejności zadbać o powietrze w otoczeniu malucha. Powietrze powinno być odpowiednio nawilżone – szczególnie podczas sezonu grzewczego. Kiedy wilgotność powietrza spada do 40 % ruchy rzęsek ustają. Nosek przestaje sam się oczyszczać, co prowadzi do nagromadzenia wydzieliny oraz zarazków, a to bardzo często wywołuje infekcje. Poza tym, aby utrzymać odpowiednią wilgotność i czystość powietrza należy systematycznie wietrzyć mieszkanie przez co najmniej 5-10 minut. Najlepsza temperatura w otoczeniu dziecka  to około 20 – 21°C. Jeśli dziecko nie gorączkuje, nawet jeśli ma katar zaleca się długie codzienne spacery, ponieważ świeże powietrze doskonale obkurcza śluzówkę, co ułatwia maluchowi oddychanie. Powietrze można nawilżać specjalnym nawilżaczem powierza, ale można również postawić nad kaloryferem miskę z wodą lub na grzejniku powiesić mokry ręcznik.

Na co należy zwracać uwagę by nosek zachować w dobrej kondycji oraz wcześnie wychwycić katar.

Na co dzień dbając o nesek powinniśmy zwracać uwagę na to czy z noska nie wydostaje się wydzielina, dziecko nie ma problemów z oddychaniem, nie pojawia się sapka czy też w nosku nie słychać zalegającej wydzieliny. Warto również po karmieniu sprawdzać czy do noska nie dostały się resztki pokarmu, które mogą doprowadzić do niedrożności. Poza tym gdy pojawi się wodnista wydzielina powinniśmy zacząć szybko działać, gdyż infekcja wirusowa może zmienić się w bakteryjną, która wymaga już interwencji pediatry oraz podania maluszkowi antybiotyku. Sygnałem, że mogło dojść do infekcji bakteryjnej jest zmiana koloru wydzieliny z bezbarwnej na żółtozieloną.

Jak udrożnić i nawilżyć nosek – czego używać, jak to należy robić.

Odsysanie zalegającej wydzieliny:

Gdy zauważymy, że nosek dziecka jest niedrożny powinniśmy odessać dziecku zalegającą wydzielinę. W sprzedaży dostępne są tak zwane gruszki oraz aspiratory do odsysania (również automatyczne).
 


Odessanie dziecka może okazać się trudne gdy będziemy mieli do czynienia z gęstą wydzieliną, należy wtedy do dziurek zaaplikować dziecku sól fizjologiczną bądź wodę morską.  Sól morska dostępna jest w ampułkach natomiast woda morska w sprayu (Uwaga! Woda morska musi być dopasowana do wieku dziecka, dla niemowląt nie powinna zawierać dodatków, np. aloesu).


Moim zdaniem w tym wypadku odpowiedniejsza jest woda morska, ponieważ sól fizjologiczne pomaga głównie w rozpuszczeniu wydzieliny, natomiast woda morska odpowiednio nawilża śluzówkę i ułatwia jej usunięcie.
Aplikując sól fizjologiczną, wodę morską czy jakiekolwiek krople powinniśmy podczas zakraplania przechylać główkę:
lewa dziurka – główka w prawo
prawa dziurka – główka w lewo
Pamiętajmy, że kropli do nosa nie powinno się stosować dłużej niż 4-5 dni, ponieważ prowadzi to do zanikania śluzówki.
Po zakropleniu soli fizjologicznej lub wody morskiej jej nadmiar wraz z rozpuszczoną wydzieliną należy odessać.
Pamiętajcie, że aspiratora czy gruszki nie należy wkładać zbyt głęboko do noska.

Zbawienne inhalacje:

Gdy maluszek ma katar warto go inhalować, pomoże to nawilżyć śluzówkę oraz udrożnić nosek. W przypadku gęstej wydzieliny ułatwi również dokładne odessanie.

Sposoby inhalacji:
  • ŁAZIENKA -  możemy do wanny nalać gorącej wody, dodać do niej soli kuchennej i zamknąć się na kilka minut z dzieckiem w łazience.
  • GARNEK Z WODĄ – możemy postawić w pobliżu łóżeczka dziecka garnek z gorącą wodą z dodatkiem dwóch łyżek soli kuchennej.
  • NEBULIZATOR – sprzęt, który pozwala zmienić sól fizjologiczna w parę i aplikować ją dziecku za pomocą maseczki. Nebulizator można zakupić samemu lub wypożyczyć w aptece po wpłaceniu kaucji. Przy wypożyczeniu konieczne będzie zakupienie maseczki oraz pojemnika na lek (naprawdę niewielki koszt, a maseczka służy dziecku przez dłuższy czas). Za pomocą nebulizatora można dziecku również podawać niektóre leki przepisane przez lekarza, które podawane za pomocą tego urządzenia lepiej się wchłaniają i szybciej działają.

Katar – co jeszcze można zrobić:

W przypadku kataru okolice dziurek można również posmarować delikatnie maścią majerankową, która nawilży podrażniona skórę, ochroni przed bakteriami, a dzięki aromatycznym olejkom ułatwi oddychanie.


Gdy dziecko ma katar warto kłaść je również na brzuszku, by wydzielina swobodnie spływała i nie przedostawała się do gardła.
Możemy również pod materac w łóżeczku podłożyć klin, aby dziecku łatwiej się oddychało lub pod nogi łóżka od strony główki dziecka podłożyć, np. książki.